Noční mikrofórum

Jak vzniklo studio Tribo Tattoo & Piercing? A co jeho zakladatele Michal Burda baví? Jak se dostal k běhání a co bylo impulsem, aby otevřel trendy večerku a bistro Triko v Praze a Táboře? Klikněte na fotku a poslechněte si rozhovor.

Michal Burda — zakladatel legendárního tetovacího studia TRIBO, běžec, kavárník, kuchař, gastronomický vizionář, otec čtyř dětí. Narodil se na prvního máje, dětství v 80. letech prožil z větší části v Kuvajtu, díky tomu se naučil anglicky a podíval se i na Západ, což mu otevřelo oči dříve, než se líbilo tehdejším autoritám. Už tenkrát byl docela rebel a punk, uvnitř i navenek. Na začátku 90. let začal podnikat, tisknout trička, vyrábět snowboardy (s designem dvojice Urbánek & Kaše) nebo piercing ze zdravotnické oceli 316L. Pak založil jedno z prvních tetovacích studií v Praze, ačkoli sám neumí kreslit. Před deseti lety v zapadlé ulici U Nikolajky na Smíchově otevřel se svojí ženou Marií večerku TRIKO, kde připravují výbornou kávu na mašině z roku 1969. A v sezóně báječnou zmrzlinu. Příští víkend oslaví první rok od fungování stejnojmenného podniku v Táboře: „Řezník mi přivezl půlku prasete, tak budu dělat vepřový giros.“

Mluvíme o jinakosti, inspiraci Berlínem, svobodě, undergroundu a udržitelnosti. Vypráví, jak z Kuvajtu odjel týden před iráckou invazí, jak v Poldovce hledali zámečníky kvůli piercingu, o výstavách kolem tetování, ale i o oblíbeném jídle, které dělaly jeho babičky. Protože ho baví vařit, nakládat, fermentovat a vůbec experimentovat, neustále něco nového zkouší — od vlastního medu, přes cider, ocet, oranžová vína až po kvašené pivo, zrající v dubových sudech se slupkami od vína. Vysvětlí mi, kdo je domovarník („Můžeš pro vlastní potřebu ročně uvařit 2000 litrů piva, jen to nespíš prodávat.“ 4 tisíce půllitrů? Tak to tedy zdraví!) Stál ale také u zrodu sportovního oddílu SK Babice, časopisu o běhání B, má licenci trenéra atletické přípravky a uběhl (ve slušném čase) slavný Bostonský maraton. — Jo, a kolem smíchovského Trika se mu podařilo vybudovat pěknou komunitu. Chodí tam nejen sousedé, grafici od Najbrta, ale i kamarádi z celé Prahy, motorkáři z Harleye a filosof Bělohradský na pivo a na tlačenku.

Noční Mikrofórum #70 Text & Foto Joachim Dvořák.