TRIBO

Tattoo and piercing since 1996

We do professional tattoo and piercing at the highest level. We sell tattoo machines, colours and all tattoo supplies made by top international brands; we are the exclusive distributor and supplier of Wildcat jewellery.

Tattoo

There are 17 tattooers working in Tribo, each with his or her own specific style. We emphasize quality and originality, but another important thing is that the tattoo still looks good 20 years later. Take a look at the portfolios of the tattooers and book a personal meeting with the tattooer whose style appeals to you most.

Piercing

We have been doing bodypiercing for more than twenty years; our piercers are experienced professionals with years of practice. You’ll also find the widest choice of jewellery in the country – we’ve been the supplier of the legendary manufacturer Wildcat for 15 years.

“It’s important how the tattoo will look twenty years later.”

 • "Many thanks to this beautiful creature for making my body more interesting to read, alowing us nest and snooze and re-live last night this morning. Laura you’re a star, and see you in July.“

  Richa Shukla
 • "Jsem moc ráda, že jsem si vymyslela motiv, který pro mě má určitý smysl, a také že jsem našla tatéra, který ho dokázal dokonale vytetovat. V Tribu jsem byla u Filipa a s jeho spoluprácí jsem byla od začátku spokojená až nadšená. Sedli jsme si hned na první schůzce. Hned věděl, co přesně chci. Ze studia jsem odcházela s první kérkou, která je naprosto dokonalá. Až budu uvažovat o další kérce, už teď vím, kam pro ni půjdu. Děkuji moc celému Tribu, jste boží! "

  Katka
 • "Super fast, super friendly! Felt very safe and I’m satisfied. Will come back! Really professional and clean. Great sense of design and they will suggest better looking alternatives!"

  Berlin guys
 • "Many thanks to Dot by Dot for this marvelous artwork!"

  Dot By Dot
 • "Po konzultaci mi vytvořil krásné, jemné tetování, které ke mně jde, jako bych ho měla od narození."

  Tereza Bartošová

Naše zásady

STRICTLY HYGIENIC WORKSPACE

INSTRUCTIONS ABOUT APPROPRIATE AFTERCARE

ALL TOOLS ARE STERILE OR DISPOSABLE

WE’RE ALWAYS SOBER AND FRIENDLY

Nábřeží

5 Janáčkovo nábřeží St, Prague 5

OPENING HOURS

Shop, tattoo and piercing

Mon–Fri: 10am–7pm